Městská knihovna Jablonné nad Orlicí
Naposledy aktualizováno: 15.03.2018 08:59:57

 

 

Vzhledem k plánované přednášce Trénování paměti bude v úterý 3. dubna otevřeno oddělení pro dospělé pouze do 17 hodin.

Děkujeme za pochopení.

 

OBRÁZEK : trenovani_pameti_plakat.jpg

 

 

Akce, které již proběhly:

 

Petr Horálek v Jablonném

 

První březnovou neděli nás astronom, cestovatel, popularizátor vědy a světově uznávaný astrofotograf Petr Horálek přesvědčil, že Namibie je nejen divoká a pestrá, ale také hvězdná. Úžasné fotografie namibijské přírody, zajímavostí a především úchvatné noční oblohy doplnil při své přednášce poutavým vyprávěním.

 

Petra Horálka jste mohli vidět v pořadech: Toulavá kamera, Hyde Park Civilizace, Všechnopárty Karla Šípa, Magazín Gejzír a dalších.

 

Za svými astronomickými úkazy a pohledy do nebe putuje po celém světě, jeho snímky několikrát ocenila agentura NASA, v roce 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Více informací o Petrovi Horálkovi najdete na: http://www.astronom.cz/horalek/

 

Dvě z oceněných fotografií jsme viděli na nedělní přednášce. Z dotazů následujících po přednášce jsme se dozvěděli další zajímavé informace. Jeden z dotazů po přednášce zněl: "Kdy k nám přijedete s další přednáškou?"...

 

Na Petra Horálka v Jablonném se můžete těšit přibližně za rok. Přesný termín a téma přednášky se včas dozvíte. :-)

 

Kdo z návštěvníků si nestihl zakoupit jeho publikace Dobytí jižního hvězdnatého ráje a Nebeské symfonie, může si je zapůjčit v naší knihovně. Jsou opravdu nádherné.

 

 

 

Pěšky do Istanbulu

 

Viktorka Hlaváčková nám v neděli 21. ledna vyprávěla o své druhé etapě cesty kolem světa, kdy šla z banátského Gerniku přes hory Srbska, Bulharska, Makedonie, Řecka až do Istanbulu. Potěšili jsme se úžasnými fotografiemi a vyprávěním nadšené cestovatelky.

Viktorka se o Vánocích vrátila ze třetí etapy svého cestování, a tak jsme se hned domluvili, že nám o svém putování přijede v dubnu vyprávět.

 

S Krtečkem kolem světa

 

Prstem po mapě jsme cestovali s dětmi z Předškolního klubu, když jsme ve středu 10. ledna hledali s Krtečkem bylinu Matricaria chamomilla, aby uzdravila Myšku. Podívali jsme se prostřednictvím knížek za zvířátky do Afriky, do Austrálie i na Severní pól. Kdyby měl Krtek po ruce knížku Naše rostliny tak jako my, našel by si český název a nemusel po celém světě shánět heřmánek pravý :-)

 

Družina v knihovně – Hvězdy pražské ZOO

 

V březnu jsme se s dětmi ze školní družiny rozloučili. Během "chladných" měsíců za námi pravidelně chodily a poznávaly taje knížek a knihovny. Naučily se rozlišovat naučnou literaturu od beletrie, umějí hledat v knihách také pomocí rejstříku a dokázaly nám, jakou mají výbornou paměť. Děti si vytvořily svoji "knížku", do které postupně přidávaly získané informace. Při našich setkáních nás provázeli: želvák Eberhart, lachtan Meloun, hroch Slávek, klokanice Karkulka a sameček pandy červené Pat. 

 

 

 

  

 
Proces zabral 0.0190 sekund času a 0.59MB paměti.